CHATGPT – CHIŃSKA ODPOWIEDŹ NA ŚWIATOWĄ GORĄCZKĘ

biznes w Chinach | 26 kwietnia 2023

Poznaj SenseChat – chińską odpowiedź na ChatGPT! Po głośnym sukcesie amerykańskiej spółki OpenAI i ich chatbota – ChatGPT, informatycy w Chinach nie pozostali bezczynni.

W poniedziałek 10 kwietnia podczas pokazu w Szanghaju spółka SenseTime przedstawiła własny model generatywnej, opartej na uczeniu maszynowym sztucznej inteligencji (AI) – SenseNova. Jak twierdzą twórcy nowego modelu może on generować skomplikowane treści, ma również funkcje widzenia komputerowego i przetwarzania języka naturalnego.

Czym jest SenseChat?

SenseChat (część SenseNova) był jednym z narzędzi przedstawionych przez współzałożyciela i CEO spółki SenseTime – Xu Li. Całe narzędzie posiada również generator obrazów, platformę do tworzenia cyfrowych awatarów oraz narzędzia do modelowania 3D. Xu podczas konferencji stwierdził, że w Chinach chatboty tego rodzaju będą używane najpierw w stosunkach między przedsiębiorcami, dopiero później możliwe będzie użycie ich w relacjach z klientami. Jak twierdzą twórcy SenseNova, podobnie do innych modeli sztucznej inteligencji, ułatwi to przetwarzanie dużych ilości danych, a tym samym pracę w wielu branżach. Samo SenseTime zamierza użyć tej technologii w inteligentnych samochodach produkując na masową skalę system BEV (Bird-Eye-View), który to rozpoznaje 3000 różnych obiektów.

Inne chińskie narzędzia podobne do ChatGPT

SenseChat nie jest jedyną chińską odpowiedzią na ChatGPT. Chińczycy stworzyli też inne narzędzia podobne do słynnego ChatGPT. W marcu 2023 roku holding Baidu ogłosił premierę Chatbota Ernie. CEO Baidu – Li Yanhong (Robin Li) zapowiedział, że użyciem tej technologii zainteresowanych jest kilkaset chińskich organizacji. Mimo że od premiery Ernie’go nie minęło wiele czasu Baidu (już na początku kwietnia) złożyło pozew do Sądu Ludowego dla Haidian w Pekinie przeciwko twórcom stojącym za podrobionymi aplikacjami swojego bota oraz spółce Apple, w której sklepie można było takie aplikacje nabyć. Obecnie (pierwsza połowa kwietnia 2023 r.) Baidu nie udostępniło Chatbota Ernie szerszemu gronu odbiorców, jest on w dalszym ciągu testowany przez osoby, które dostały specjalny dostęp. Holding Alibaba również nie pozostaje w tyle, 11 kwietnia oficjalnie oznajmiono, że system Alibaby podobny do ChatGPT – Tongyi Qianwen będzie rozwijany i zintegrowany z programami Alibaby. Równocześnie ByteDance, Tencent i NetEase informują o pracach nad własnymi rozwiązaniami.

Chińskie regulacje związane z AI

Tak intensywny rozwój sztucznej inteligencji generuje potrzeby szybkiej regulacji tej technologii. Już w lipcu 2021 roku wydano w Chinach Białą Księgę dotyczącą wiarygodności sztucznej inteligencji. Podkreślano w niej wagę tej kwestii oraz podkreślono znaczenie jej zabezpieczenia przed atakami hakerskimi. Zwrócono uwagę na konieczność ustanowienia nowych przepisów w zakresie AI. Kilka miesięcy później wydano zarys norm etycznych, którymi należy się kierować używając AI. W podobnym czasie Cyberspace Administration of China (中华人民共和国国家互联网信息办公室, tłum.: Krajowy Urząd ds. Cyberprzestrzeni Chińskiej Republiki Ludowej, dalej: CAC) wydał wytyczne dotyczące zarządzania i bezpieczeństwa algorytmów. Rok później CAC wydało regulacje dotyczące etyki użycia tych systemów, zawierające m.in. nakaz powiadamiania użytkowników o tym, że algorytm sztucznej inteligencji określa, które informacje mają być dla nich wyświetlane i daje użytkownikom możliwość rezygnacji z takich usług. Dodatkowo przepisy zakazują posługiwania się algorytmami, które wykorzystują dane osobowe konsumentów do oferowania im różnych cen produktów w zależności od zebranych danych. Kolejne wytyczne co do etyki użycia sztucznej inteligencji zostały przedstawione przez CAC w marcu 2022 roku.

W grudniu 2022 roku CAC wydał przepisy zabraniające tworzenia treści generowanych przez sztuczną inteligencję bez wyraźnego ich oznaczenia, np. znaków wodnych. Zgodnie z przepisami, nowe produkty mogące produkować sztuczne treści będą podlegały ocenie bezpieczeństwa ze strony rządu. Każdy produkt musi zostać uznany za zgodny z przepisami, zanim zostanie wypuszczony na rynek. Co więcej, spółki dostarczające taką technologię muszą prowadzić odpowiednie rejestry, a osoby z niej korzystające muszą rejestrować konta, co ma umożliwić obserwowanie ich działań. Analizując przepisy dotyczące sztucznej inteligencji w Chinach należy również wziąć pod uwagę regulacje dotyczące Big Data, przepisów antymonopolowych, ochrony danych osobowych, ochrony konsumenta, zarządzania treściami, finansów itp.

Równolegle z legislacją na szczeblu centralnym, kwestie dotyczące sztucznej inteligencji regulowane są również na szczeblu lokalnym. W sierpniu 2022 roku władze Shenzhen trafiły na pierwsze strony gazet, gdy zezwolono tam na jazdę bez pomocy kierowcy zarejestrowanym autem autonomicznym (kierowca musiał się jednak w tym aucie znajdować). W marcu 2023 Baidu otrzymało zgodę na świadczenie w Pekinie usługi przewozowej bez kierowcy. Baidu Apollo dostarczy więc 10 całkowicie autonomicznych pojazdów do pekińskiej strefy ekonomicznej Yizhuang.

Ciekawe przykłady zastosowania sztucznej inteligencji w Chinach

Rewolucja w zakresie użycia sztucznej inteligencji nie ominęła również chińskich sądów. Jako przykład może posłużyć sąd ludowy w mieście Hangzhou (ok. 11 mln mieszkańców, ok. 150 km od Szanghaju), który zaczął implementować sztuczną inteligencję już w 2019 roku. Po raz pierwszy wspomagającego programu o nazwie Xiao Zhi 3.0 użyto w procesie 10 osób, które nie spłacały pożyczek bankowych. Jak podkreślają sympatycy tego rozwiązania, Xiaozhi wydał 10 decyzji w ciągu pół godziny, natomiast sądowi zajęłoby to kilka tygodni. Obecnie Xiao Zhi wykorzystywany jest głównie w sporach finansowych, ale podobne narzędzia mają zastosowanie również w innych sprawach. Istnieje na przykład system pozwalający prokuratorom przewidzieć wyrok sądu w sprawie karnej. Pokusa, aby używać sztucznej inteligencji w sprawach karnych jest w Chinach ogromna i wynika z chęci ujednolicenia wyroków w podobnego rodzaju sprawach w całym kraju.

Chińska branża finansowa jest również żywo zainteresowana użyciem sztucznej inteligencji. Lu Lei, zastępca szefa State Administration of Foreign Exchange (国家外汇管理局Państwowej Administracji Walutowej , dalej: SAFE) stwierdził na początku kwietnia 2023 roku, że technologia taka jak ChatGPT może napędzać rewolucję cyfrową w ciągu najbliższych 10 lat, a wykorzystanie sztucznej inteligencji do badania kwestii finansowych, może pomóc w rozwoju finansowym kraju. Tymczasem Chiński Bank Centralny w przestrzega przed ryzykiem wycieku danych za granicę poprzez użycie chatbotów. Bank podkreślał, że pracownicy branży finansowej muszą koniecznie przestrzegać przepisów podczas korzystania z narzędzi takich jak ChatGPT i nie powinni umieszczać tam poufnych informacji dotyczących państwa i jego branży finansowej.

CAC również ostrożnie odnosi się do sztucznej inteligencji. Zapowiedziano, że wszystkie nowe produkty oparte na sztucznej inteligencji opracowane w Chinach będą musiały przejść „ocenę bezpieczeństwa” przed ich upublicznieniem. W tej kwestii zaproponowano nawet projekt ustawy mający na celu zapewnienie „zdrowego rozwoju i ujednolicenia stosowania technologii AI”.

Podsumowanie

Według szacunków International Data Corporation (IDC) do 2026 r. inwestycje w rynek AI w Chinach będą wynosić 26,69 mld USD, czyli około 8,9% światowych inwestycji. IDC przewiduje, że w ciągu najbliższych lat największe inwestycje w sztuczną inteligencję w Chinach będą podejmowane w czterech głównych obszarach, tj. usług profesjonalnych, rządowych, finansowych i telekomunikacyjnych – mają one łącznie przekroczyć 60% całkowitych inwestycji na chińskim rynku sztucznej inteligencji. Chiny natomiast ogłosiły szeroko zakrojone plany w dziedzinie sztucznej inteligencji – do 2030 r. chcą stać się liderem branży. McKinsey szacuje, że sektor ten może dołożyć około 600 miliardów dolarów rocznie do chińskiego PKB.

Jeśli zainteresował Cię ten temat, polecamy również inne udostępniane przez blog o Chinach artykuły. Więcej informacji o nas możesz znaleźć w zakładce – prawnik Chiny.

Artykuł autorstwa Beaty Frenkiel

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się do newslettera akceptujesz jednocześnie naszą politykę prywatności.