Spotkanie Przewodniczącego ChRL Xi Jinpinga z Prezydentem Andrzejem Dudą w Pekinie

biznes w Chinach | 15 lutego 2022

6 lutego Prezydent Andrzej Duda przebywał w Pekinie, w związku z rozpoczęciem Zimowych Igrzysk Olimpisjkich. Odbyło się wtedy  spotkanie przewodniczącego CHRL Xi Jinpinga z prezydentem Polski. Jak czytamy na polskiej rządowej stronie, przywódcy podkreślili znaczenie wzajemnie korzystnej współpracy gospodarczej, zwłaszcza transportowej i inwestycyjnej oraz w zakresie handlu towarami rolno-spożywczymi

O czym rozmawiali Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping i Prezydent Andrzej Duda w Pekinie?

Przewodniczący Xi Jinping zaproponował dalsze opracowywanie i dostosowywanie strategii rozwoju m.in.: wspólnej realizacji inicjatywy „jeden pas i jedna droga” będącego kontynuacją koncepcji „nowego jedwabnego szlaku”, współpracy przy China-CEEC (program współpracy między Chinami a krajami Europy Środkowo-Wschodniej, nazywany popularnie również „16+1”) i polskiego post-pandemicznego planu odbudowy. Według przewodniczącego oba państwa powinny zacieśniać pragmatyczną współpracę w zakresie inwestycji gospodarczych i handlowych, transportu międzynarodowego, logistyki i high-tech’u. Zadeklarował, że Chiny są chętne do aktywnego udziału w tworzeniu centrów logistycznych i pomocy Polsce by odgrywała znaczną rolę w chińsko-europejskim łańcuchu dostaw. Ponadto Chiny zamierzają kontynuować zwiększanie importu polskich produktów rolnych i żywnościowych oaz towarów wysokiej jakości, jak i zachęcać chińskie przedsiębiorstwa do inwestowania w Polsce.

Prezydent Duda wyraził chęć dalszego rozwoju wzajemnej współpracy w zakresie handlu i inwestycji, której celem jest wprowadzenie większej ilości produktów rolnych na chiński rynek. PAD zachęca chińskie przedsiębiorstwa do inwestowania w Polsce i współpracy z polskimi przedsiębiorcami oraz aktywnego udziału w tworzeniu centrów logistycznych. W trakcie dyskusji pojawił się również temat problematyki regionalnej i globalnej. Prezydent Duda w Pekinie wyraził zaniepokojenie możliwością wybuchu konfliktu zbrojnego na Ukrainie i przedstawił stanowisko Polski w sprawie bezpieczeństwa w Europie Wschodniej. Przywódcy zgodnie podkreślili fundamentalne znaczenie dla stosunków międzynarodowych Karty Narodów Zjednoczonych.

Spotkanie Xi Jinpinga z Andrzejem Dudą i ustalenia poczynione przez Przywódców są dobrą wiadomością dla polskich przedsiębiorców, którzy prowadzą lub planują interesy w Chinach. Mają też one ważne znaczenia dla polsko-chińskiej współpracy i polskiej gospodarki. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że w dniu przybycia Prezydenta do Pekinu (4 lutego) Przewodniczący Xi odbywał spotkanie z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem, co nie pozostaje bez znaczenia w kontekście obecnej sytuacji politycznej. Relacje pomiędzy Chinami a Polską należy jednocześnie ocenić jako bardzo dobre. Jest to już kolejne spotkanie pomiędzy głowami Polski i Chin w trakcie kadencji Andrzeja Dudy.

Jeśli interesujesz się Państwem Środka, zapoznaj się także z innymi treściami publikowanymi przez nasz blog o Chinach. Poruszamy w nich kwestie polityczne, ekonomiczne oraz prawne tego kraju, takie jak: weryfikacja chińskiej firmy, rejestracja znaku towarowego w Chinach, rejestracja firmy w Chinach czy elektroniczny juan a koncepcja cyfrowej waluty banku centralnego.

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się do newslettera akceptujesz jednocześnie naszą politykę prywatności.